Syntech Training Match loads offer the same velocity, trajectory and point of impact as equivalent Federal Premium Personal Defense HST and Tactical HST duty ammunition. Like all Syntech offerings, Syntech Training Match features the one-of-a-kind TSJ projectile, which uses a polymer jacket to eliminate metal fouling and drastically reduce damaging barrel heat and friction.
Federal AE9SJ3 Syntech Training Match 9mmLuger 147gr Total Syntech Jacket Flat Nose 50 Per Box/10 Case
$23.99
2000 in stock
| Weight | 1.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.20 × 2.70 × 1.40 in |
| Bullet Weight | 147 gr |
| Caliber | 9mm Luger |
| Bullet Type | Total Syntech Jacket Flat Nose |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| Rounds Per Box | 50 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Energy | 326 ft lbs |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Velocity | 1000 fps |
| UPC | 604544642957 |
| MPN | AE9SJ3 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.