American Eagle rifle ammunition offers consistent, accurate performance at a price that’s perfect for high-volume shooting. The loads feature quality bullets, reloadable brass cases and dependable primers.
Federal A76239A American Eagle Rifle 7.62x39mm 124gr Full Metal Jacket 20 Per Box/25 Case
$25.99
Out of stock
| Weight | 0.8550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.10 × 2.60 × 1.10 in |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Caliber | 7.62x39mm |
| Muzzle Velocity | 2350 fps |
| Bullet Weight | 124 gr |
| Boxes Per Case | 25 |
| Rounds Per Box | 20 |
| Muzzle Energy | 1520 ft lbs |
| UPC | 029465085278 |
| MPN | A76239A |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.