The F.A.I.R. Carrera over-and-under shotguns are the result of extensive research, and designed for the most discerning competition shooter. The new Magnum 12-gauge over-and-under features barrels made of UM / 8 – HD40 steel, with the proprietary X-Cones system. The barrels are chrome-lined to guarantee maximum resistance to wear, while the external surfaces feature a deep bluing, and a soft recoil-damping cone connects the barrel to the chamber. It also features the interchangeable Technichoke system, automatic ejectors, a finely checkered rib that reduces glare, and The tri-alloyed steel action has a polished blued finish with gold engraving.
F.A.I.R. FRDC411230 Carrera One Competition 12 Gauge 2rd 2.75″ 30″ Vent Rib Black Barrel, Steel Receiver w/Black Engraved Metal Finish, Walnut Stock, XR Trigger
$2,024.99
Out of stock
| Weight | 14.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.40 × 11.20 × 3.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Chamber | 2.75" |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Safety | Tang |
| Capacity | 2rd |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Length | 30" |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Trigger | XR |
| Action | Break Open |
| Weight | 7.90 lbs |
| Choke Configuration | TechniCoke |
| Stock Description | Walnut |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 8057829612282 |
| MPN | FRDC411230 |






Reviews
There are no reviews yet.