Estate’s Super Sport Competition Target Loads include fine progressive burning powder, specially designed perforated wads, magnum grade multi-screened shot and biaxially-oriented plastic hulls with a brass-plated metal head sensitive to uniform primers.
Estate Cartridge SS2075 Super Sport Competition Target 20Gauge 2.75″ 7/8oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
$11.86
1815 in stock
| Weight | 1.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.80 × 3.60 × 2.50 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Application | Sport Shooting |
| Muzzle Velocity | 1200 fps |
| Ounces | 7/8 oz |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Shot Size | 7.5 |
| UPC | 604544256574 |
| MPN | SS2075 |
| Brand | Estate |






Reviews
There are no reviews yet.