This Xtreme semi-auto shotgun features a Realtree Max-5 synthetic stock, fixed mag, HiViz Spark sights. Includes 5 choke tubes (F,IM,IC,CYL).
Escort HEXX122805M5 XtremeMax Full Size 12 Gauge Semi-Auto 3.50″ 4+1 28″ Realtree Max-5 Vent Rib Barrel, Grooved Aluminum Receiver, Fixed Realtree Max-5 Synthetic Stock, Right Hand
$418.99
Out of stock
| Weight | 10.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 9.50 × 2.90 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Receiver Description | Grooved |
| Sights | HiViz Spark |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| OAL | 48" |
| Choke Configuration | Multi-Choke |
| Weight | 7.50 lbs |
| Chokes Included | F,IM,M,IC,C |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Chamber | 3.50" |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 817461014862 |
| MPN | HEXX122805M5 |
| Brand | Escort |






Reviews
There are no reviews yet.