Dickinson’s Green Wing shotgun features a vent rib barrel with Mobile choke tubes and bead front sight, wood stock, and single trigger.
Dickinson LLC GW12W26P Green Wing 12 Gauge 2rd 3″ 26″ Matte Black Vent Rib Barrel, Engraved Steel Receiver w/Satin Silver Metal Finish, Bead Front Sight, Wood Stock & Ejector
$601.99
Out of stock
| Weight | 9.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.80 × 9.50 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Trigger | Single-Stage |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Safety | Tang |
| Barrel Length | 26" |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Sights | Bead |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Weight | 6.83 lbs |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| UPC | 687748692942 |
| MPN | GW12W26P |
| Brand | Breda/Dickinson |






Reviews
There are no reviews yet.