Caliber: 7.62X39. Barrel: Diamondback Barrels 7.6239, 7″, Heavy, 4150 CrMov, Black Nitride. Barrel Twist Rate: 1:9.5. Gas System: Pistol-Length Gas System. BCG: Shot-Peened, Magnetic Particle Inspected Mil Spec 8620 Carrier. Upper Receiver: A3 Flattop Forged 7075 T-6 Aluminum. Lower Receiver: Forged 7075 T-6 Aluminum (Diamondback Carbon). Handguard: 6″ M-LOK Rail. Grip: Moe Grip. Stock: Buffer Tube Foam Pad. Magazine: 28 Round CPD. Sights: No Sights. Muzzle Device: A2 Flash Hider (5/8 x 24). Trigger: Standard Trigger. Weight: 5.1 LBS. Length: 23
Diamondback DB1912O001 DB15 7.62x39mm 28+1 7″, Black, Carbon Lower, 6″ M-LOK Handguard, Padded Buffer Tube, Magpul Grip
$665.99
27 in stock
| Weight | 6.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 9.00 × 3.80 in |
| Sights | Optic Ready |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Capacity | 28+1 |
| Stock Material | Aluminum |
| Barrel Length | 7" |
| FireArm | yes |
| Caliber | 7.62x39mm |
| Stock Finish | Black |
| Weight | 5.10 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 23" |
| Grips | MAGPUL |
| UPC | 810035755666 |
| MPN | DB1912O001 |
| Brand | Diamondback |






Reviews
There are no reviews yet.