While the Sidekick models an old school cowboy revolver keeping with that classic look and feel, Diamondback added features like the cylinder release being incorporated to the old school ejection rod, a cool smooth black Cerakote finish, and checkered polymer grip panels. Diamondback also went with a rear integral and a fixed front blade sight which is wildly important when you need to be quick on the draw.
Diamondback DB051CA001 Sidekick 22 LR 9 Shot, 4.50″ Black Cerakote Steel Barrel, Black Cerakote Zinc Alloy Frame, Black Cerakote Cylinder, Black Checkered Nylon Grip, Hammer Safety, Exposed Hammer
$206.99
Out of stock
| Weight | 2.5650 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 6.90 × 1.70 in |
| Sights | Blade Front/Integral Rear |
| Weight | 32.50 oz |
| Barrel Finish | Black Cerakote |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Grips | Black Checkered Nylon |
| Hammer Style | Exposed |
| Includes | 2 Cylinders |
| Action | DA/SA |
| Barrel Length | 4.50" |
| Cylinder Finish | Black Cerakote |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Caliber | 22 LR |
| OAL | 9.88" |
| Capacity | 9 |
| UPC | 810035755376 |
| MPN | DB051CA001 |
| Brand | Diamondback |






Reviews
There are no reviews yet.