The ultra-compact DD PCC (pistol caliber carbine) Braced Pistol is a short-barreled AR15-style pistol that’s portable and highly maneuverable. It features an 8.30″ cold hammer forged barrel that’s extremely durable and provides great ballistics for the ubiquitous, cost-effective 9mm rounds fired. The pistol is feature-heavy and fully customizable, including having a free-floating, 7″ DD4 rail with M-LOK attachment for accommodating lights, sling mounts or the vertical foregrip. Includes magazine and hard case.
DDF 0218906272 DDM4V7 PCC 9MM PSTL 8.3″
$1,949.99
40 in stock
| Weight | 12.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.50 × 11.00 × 3.50 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Stock Material | Polymer |
| Capacity | 20+1 |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Sights | None |
| Barrel Length | 8.30" |
| Weight | 5.90 lbs |
| Stock Finish | Black |
| Safety | Lever |
| OAL | 22.50"-27" |
| UPC | 818773024327 |
| MPN | 0218906272 |
| Brand | Daniel Defense |






Reviews
There are no reviews yet.