Crickett’s Single Shot 22 LR rifle features a pink and black laminate stock, adjustable rear sight and a bolt action constructed from alloy nickel plated steel.
Crickett KSA2225 Youth 22 LR 1rd 16.12″ Blued Barrel & Receiver, Fixed Front/Adjustable Rear Peep Sights, Pink/Black Laminate Stock w/11.5″ LOP, Rebounding Firing Pin Safety
$209.99
27 in stock
| Weight | 3.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.70 × 6.20 × 2.80 in |
| Stock Description | Pink/Black Laminate |
| Metal Finish | Blued |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Stock Finish Group | Pink |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Weight | 3 lbs |
| OAL | 30" |
| Safety | Firing Pin |
| Capacity | 1rd |
| Barrel Length | 16.12" |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 611613022251 |
| MPN | KSA2225 |
| Brand | Crickett |






Reviews
There are no reviews yet.