The Amendment single shot rifle features a manual cocking safety, an “Amendments” dipped synthetic stock, and adjustable peep sights.
Crickett KSA2168 Youth 22 LR 1rd 16.12″ Blued Barrel & Receiver, Fixed Front/Adjustable Rear Peep Sight, American Flag/Amendment Synthetic Stock w/11.5″ LOP, Rebounding Firing Pin Safety
$171.99
36 in stock
| Weight | 3.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.90 × 6.10 × 2.80 in |
| Metal Finish | Blued |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | American Flag |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Weight | 3 lbs |
| OAL | 30" |
| Safety | Firing Pin |
| Capacity | 1rd |
| Barrel Length | 16.12" |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 611613021681 |
| MPN | KSA2168 |
| Brand | Crickett |






Reviews
There are no reviews yet.