Crickett’s Single Shot 22 LR rifle features a Muddy Girl synthetic stock, iron rear sight, and a bolt action constructed from alloy nickel plated steel.
Crickett KSA2167 Youth 22 LR 1rd 16.12″ Stainless Steel Barrel, Fixed Front/Adjustable Rear Peep Sights, Hydro Dipped Muddy Girl Synthetic Stock w/11.5″ LOP, Rebounding Firing Pin Safety
$198.99
16 in stock
| Weight | 3.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 6.10 × 2.70 in |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Metal Finish | Stainless Steel Barrel/Blued Receiver |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Weight | 3 lbs |
| OAL | 30" |
| Safety | Firing Pin |
| Capacity | 1rd |
| Barrel Length | 16.12" |
| Trigger | Single Stage |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 611613021674 |
| MPN | KSA2167 |
| Brand | Crickett |






Reviews
There are no reviews yet.