The Crickett Mini 1903-A3 Springfield Replica is a redefined classic for Americas youth shooter. The Mini 1903-A3 Springfield Replica features a 16.50″ threaded barrel; 11.63″ LOP; 1″ swivel and a sight radius of 18″.
Crickett KSA1903 1903-A3 Mini Youth 22 LR 16.50″ Black Threaded Barrel, Black Steel Receiver, Wood Fixed Stock
$415.99
2 in stock
| Weight | 4.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 6.20 × 2.80 in |
| Stock Finish Group | Brown |
| Receiver Material | Steel |
| Barrel Length | 16.50" |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| OAL | 30.37" |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Caliber | 22 LR |
| Weight | 3.60 oz |
| UPC | 611613119036 |
| MPN | KSA1903 |
| Brand | Crickett |






Reviews
There are no reviews yet.