The Python features modern stainless steel alloys and a re-designed rear sight. Thirty percent more steel beneath the rear adjustable target sight gives you a stronger revolver and more robust shooting experience. A recessed target crown, user-interchangeable front sight. The Python is chambered in .357 Magnum and also accommodates 38 Special cartridges.
Colt Mfg PYTHONSM3RTS Python 357 Mag 6 Shot, 3″ Recessed Target/Vent Rib
$1,437.99
26 in stock
| Weight | 4.4800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.20 × 8.60 × 2.80 in |
| Caliber | 357 Mag |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 3" |
| UPC | 098289003522 |
| MPN | PYTHONSM3RTS |
| Brand | Colt Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.