The Model No. 3 Schofield was produced by S&W from 1875-1877, the U.S. Army. It features a matte black metal finish and walnut grip.
Cimarron CA850 No. 3 Schofield 45 Colt (LC) 6 Shot, 7″ Matte Black Steel Barrel, Cylinder & Frame, Walnut Grip, Exposed Hammer
$1,346.99
Out of stock
| Weight | 3.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.20 × 6.20 × 2.00 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Barrel Length | 7" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Grips | Walnut |
| Action | SAO |
| Sights | Wide Front |
| Frame Description | Steel Frame |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Barrel Finish | Matte Black |
| UPC | 814230011077 |
| MPN | CA850 |
| Brand | Cimarron |






Reviews
There are no reviews yet.