The Mete name pays homage to a legendary Turkish general who is considered by many to be one of the fiercest warriors of all time. The METE series features an integrally flared mag-well; aggressive texturing to include the front of the grip allows for increased stability; double undercut trigger guard; low profile slide stop lever; angled rear sight edge; a co-witnessing optics ready slide cut now accepting everything from a Trijicon RMRcc all the way to a micro optic allows for a constant and easy in/easy out push pins that can be removed using slight pressure. Includes a MeCanik MO1 Red Dot, hard case, two standard capacity magazines, E-Z loader mag, Speed mag-well, extra back strap, two optics bases, reversible IWB/OWB holster, Canik punch and toolkit, cleaning kit, gun lock and manual.
CIA HG7162-N CANIK METE SFX 9M OPT 5.2 18R BK
$674.99
33 in stock
| Weight | 4.6900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.60 × 8.90 × 3.20 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Slide Description | Optic Cut/Ported/Serrated |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Capacity | 20+1 |
| Barrel Length | 5.20" |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Black |
| Action | SAO |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Grips | Aggressive Texture w/Interchangeable Backstrap |
| UPC | 787450811485 |
| MPN | HG7162N |






Reviews
There are no reviews yet.