The Modern Precision Rifle Rimfire combines the function of a chassis rifle with the accuracy of a carbon fiber tension barrel to deliver a rifle in a class of its own. Able to fold down into a pack and reach impressive distances. Features a Remington 700-style trigger; lightweight billet aluminum chassis with a folding stock; carbon fiber tension, threaded rimfire barrel; FFT carbon fiber handguard with M-LOK; adjustable FFT carbon fiber cheek piece and LOP; AR compatible grip; 6 QD flush cup mounts combine to create a powerhouse of a platform in a lightweight, packable package. Includes Ruger BX-1 magazine.
Christensen Arms 8011202401 MPR 22 WMR 10+1 18″ Black Match Grade Threaded Barrel, Black Nitride Picatinny Rail Receiver, Carbon Fiber M-LOK Handguard, Desert Brown Adj w/MagneLock Technology Stock
$1,799.99
Out of stock
| Weight | 8.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.20 × 9.20 × 3.50 in |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Description | Adj w/MagneLock Technology |
| FireArm | yes |
| Trigger | TriggerTech |
| Sights | None |
| Barrel Length | 18" |
| Twist | 1:14" |
| Safety | Lever |
| Caliber | 22 WMR |
| Barrel Description | Match Grade Threaded |
| UPC | 840290523564 |
| MPN | 8011202401 |
| Brand | CHRISTENSEN ARMS |






Reviews
There are no reviews yet.