Utilizing the latest in carbon fiber manufacturing, the Ridgeline FFT is up to a full pound lighter while introducing additional features such as an FFT (flat forged technology) carbon fiber floor plate and bolt knob. The side-baffle brake and stylish paint scheme distinguish the model even further, all while retaining the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Christensen Arms 8010621000 Ridgeline FFT 7mm Rem Mag 3+1 22″ Carbon Fiber/Threaded Barrel, Burnt Bronze Cerakote, Green with Black/Tan Accents Stock, Left Hand
$2,049.99
Out of stock
| Weight | 8.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.00 × 9.50 × 3.70 in |
| Capacity | 3+1 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Twist | 1:9" |
| Muzzle | Baffle Brake |
| Safety | Two-Position |
| Weight | 5.30 lbs |
| FireArm | yes |
| OAL | 43.50" |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Aluminum |
| Trigger | TriggerTech |
| Stock Description | Fixed Sporter |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Hand | Left Hand |
| Barrel Description | Threaded |
| Stock Finish Group | Green |
| Caliber | 7mm Rem |
| UPC | 696528091783 |
| MPN | 8010621000 |
| Brand | CHRISTENSEN ARMS |






Reviews
There are no reviews yet.