Charter made its name with the classic .38 Undercover. It offers a lighter weight, barrel and superior safety features that make them ideal for concealed carry situations.
Charter Arms 73840 Undercover Large 38 Special, 6 Shot 2.20″ Stainless Steel Barrel & Cylinder, Anodized Aluminum Frame w/Black Finger Grooved Rubber Grip, Exposed Hammer
$438.99
Out of stock
| Weight | 2.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 8.50 × 3.00 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Caliber | 38 Special |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | DA/SA |
| Frame Size | Large |
| Barrel Length | 2.20" |
| Frame Description | Anodized Aluminum |
| OAL | 7.32" |
| Sights | Fixed Front |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Weight | 20 oz |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| UPC | 678958738407 |
| MPN | 73840 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.