Known for its rugged reliability and stopping power, Charter’s Bulldog is a versatile revolver for personal or home protection. The safe and reliable revolver is powerful enough for serious home protection, but has the size and functionality for effective concealed carry.
Charter Arms 64420 Bulldog Large 44 S&W Spl 5 Shot, 2.50″ Black Nitride Steel Barrel, Cylinder & Frame w/Black Finger Grooved Rubber Grip, Exposed Hammer
$490.99
10 in stock
| Weight | 2.2900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.30 × 8.00 × 3.20 in |
| Barrel Length | 2.50" |
| Caliber | 44 S&W Spl |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Cylinder Finish | Black Nitride |
| Frame Size | Large |
| Frame Description | Black Nitride+ Stainless Steel |
| Capacity | 5 |
| OAL | 7.32" |
| Sights | Fixed Front |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Weight | 20 oz |
| UPC | 678958644203 |
| MPN | 64420 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.