Concealment can be a challenge with some revolvers but not the Off Duty. The double action revolver is ideal for tucking in a waistband, under a shirt or in a jacket pocket because the enclosed hammer will never snag on clothing at absolutely the wrong time.
Charter Arms 53911 Off Duty Compact 38 Special, 5 Shot 2″ Matte Stainless Steel Barrel & Cylinder, Black Aluminum Frame w/Black Finger Grooved Rubber Grip
$438.99
6 in stock
| Weight | 1.7800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.40 × 8.20 × 3.20 in |
| Caliber | 38 Special |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Weight | 12 oz |
| Action | DA/SA |
| Frame Description | Aluminum |
| Capacity | 5 |
| Hammer Style | Concealed |
| Frame Size | Compact |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 678958539110 |
| MPN | 53911 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.