Charter made its name with the classic .38 Undercover. It offers a lighter weight, barrel and superior safety features that make them ideal for concealed carry situations.
Charter Arms 53840 Undercover Lite Lavender Lady Small 38 Special 5rd 2″ Stainless Steel Barrel & Cylinder, Lavender Aluminum Frame, Black Finger Grooved Rubber Grip, Exposed Hammer
$426.99
7 in stock
| Weight | 1.9150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.40 × 8.10 × 3.20 in |
| Caliber | 38 Special |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Barrel Finish | Stainless |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5rd |
| Hammer Style | Exposed |
| Weight | 12 oz |
| Action | DA/SA |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| OAL | 3.75" |
| Frame Size | Small |
| Sights | Fixed Front |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 678958538403 |
| MPN | 53840 |
| Brand | Charter Arms |






Reviews
There are no reviews yet.