Charles Daly’s 301 Field pump-action shotgun is the definition of reliability. It has a aluminum receiver with a steel barrel, single trigger, vent rib, and brass bead front sight.
Charles Daly 930199 301 12 Gauge 3″ 4+1 28″ Vent Rib Blued Barrel, Black Anodized Aluminum Receiver, Checkered Gloss Wood Stock & Forend, Auto Ejection, Includes 3 Choke Tubes
$325.99
Out of stock
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 7.20 × 2.90 in |
| Weight | 7.05 lbs |
| Gauge | 12 Gauge |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Trigger | Single |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Sights | Brass Bead Front |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| OAL | 48.38" |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Choke |
| UPC | 8053800941044 |
| MPN | 930199 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.