Charles Daly’s 214E shotgun is ideal for any wingshooter, trap shooter, or sporting clays enthusiast. Made to be functional and attractive, this shotgun features a beautiful finished receiver, fine metal to wood fit, smooth action, and interchangeable Rem threaded choke tubes. It also has a single selective trigger, fiber optic front sight, and a top tang safety. This Sporting 12 gauge model has a 30″ barrel, checkered walnut stock, and silver metal finish.
Charles Daly 930128 214E Sporting 12 Gauge 2rd 3″ 30″ Vent Rib Blued Barrel, Silver Finished Steel Receiver, Checkered Oiled Walnut Stock & Forend, Includes 5 Choke Tubes
$1,455.99
Out of stock
| Weight | 12.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.00 × 10.50 × 4.20 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| OAL | 47.60" |
| Receiver Description | Silver Steel |
| Barrel Description | 30" Vent Rib |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 7.60 lbs |
| Sights | Fixed Fiber Optic Front |
| FireArm | yes |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length | 30" |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Stock Description | Fixed Checkered |
| Hand | Right |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Choke Configuration | Rem Choke |
| Safety | Top Tang |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 053670719798 |
| MPN | 930128 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.