The Century Arms AP53 is based on the iconic HK53 and is chambered in 5.56x45mm, with a 30rd HK33 pattern polymer magazine. Features a cold hammer forged barrel; a Navy style assembly with an ambidextrous selector; MP5 compatible wide handguard; standard HK33 trigger set-up and 4 prong flash hider. Includes two magazines.
Century Arms HG7888N AP53 5.56x45mm NATO 30+1 8.30″ Black Steel Barrel, MP5 Compatible Handguard, Black Stamped Receiver, Black Navy Style Grip
$1,699.99
10 in stock
| Weight | 13.2600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.50 × 11.20 × 3.50 in |
| Capacity | 30+1 |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length | 8.30" |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Weight | 7.20 lbs |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Action | Semi-Auto |
| Grips | Black Navy Style |
| OAL | 22.30" |
| UPC | 787450933484 |
| MPN | HG7888N |
| Brand | Century |






Reviews
There are no reviews yet.