Browning Max Point Rifle Ammunition is designed specifically for hunting medium-sized big game, including whitetail deer, mule deer, and pronghorn. Max Point bullets are meticulously manufactured, designed to quickly transfer expansion energy for maximum lethality on game. Max point: Exact Precision. Max Lethality.Usage:
Browning Ammo B192100072 Max Point 7mmRem 140gr 20 Per Box/10 Case
$45.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 3100 fps |
| Bullet Weight | 140 gr |
| Caliber | 7mm Rem |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Energy | 2987 ft lbs |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 020892232730 |
| MPN | B192100072 |
| Brand | Browning Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.