Browning 1911-style, autoloading 380 ACP pistol with a Cerakote finish on the stainless steel slide. Metal 3-dot sights, black stippled laminated wood grips with Buckmark logo, extended ambidextrous manual safety, beavertail grip safety and skeletonized hammer. Includes magazine and pistol rug.
Browning 051898490 1911 Black Label Compact Frame 22 LR 10+1, 3.63″ Matte Stainless Steel Barrel, Polar Blue Cerakote Serrated Slide, Matte Black Polymer Frame w/Beavertail, Black Laminate Wood Grip
$726.99
25 in stock
| Weight | 1.9200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.60 × 7.90 × 3.00 in |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Laminate Wood |
| Slide Description | Serrated |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Frame Finish | Matte Black |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 22 LR |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Barrel Length | 3.63" |
| UPC | 023614857631 |
| MPN | 051898490 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.