Crossover design with 60/40 POI is ideal for both field and target duties. Features ventilated top and side ribs, Grade I walnut stock with satin finish, satin blued barrel, ivory front and mid-bead sights. Includes three Invector-Plus choke tubes- full, modified and improved cylinder.
Browning 018709604 Cynergy CX Full Size 20 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ Satin Blued Over/Under Vent Rib Barrel, Silver Nitride Steel Receiver, Fixed Grade I Satin Walnut Stock, Invector-Plus Choke
$1,979.99
15 in stock
| Weight | 8.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.80 × 10.10 × 3.50 in |
| Sights | Ivory Bead Front |
| Barrel Length | 28" |
| Trigger | Three Position |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 2rd |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Weight | 6.40 lbs |
| OAL | 46" |
| Action | Break Open |
| Choke Configuration | Invector-Plus |
| UPC | 023614855866 |
| MPN | 018709604 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.