Browning’s BT-99 break action is an ideal competition shotgun for clay & trap shooters of all ages. The barrel utilizes Browning’s back-bore Vector Pro dimensions which minimize shot deformation and maximize pattern uniformity, consistency, and density. It has a high post, floating vent rib with ivory front and mid-bead sights. The BT-99 features an extractor only and a chrome-plated chamber to resist the toll thousands of shells can take on lesser quality guns. The bold beavertail forearm helps absorb recoil and assist hand-eye coordination. The Graco Pro-fit adjustable comb offers shim adjustments by 1/32″ indexed cast adjustment and differential cast adjustment to pull the comb away from the face under recoil. The adjustable pad plate sized for Inflex recoil pad which offers infinite adjustment of recoil pad location. The Max High Grade model features adj vent rib, Pachmayr XLT recoil pad, HiViz Pro-Comp sights, and gloss oil black walnut stock.
Browning 017087402 BT-99 Max High Grade 12 Gauge 32″ 1rd 2.75″ Silver Nitride Gloss Oil Black Walnut Fixed Graco Pro Fit Adjustable Buttplate & Comb Stock Right Hand (Full Size)
$5,599.99
Out of stock
| Weight | 20.3400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.50 × 12.00 × 5.00 in |
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
| Gauge | 12 Gauge |
| Safety | No Manual Safety |
| Barrel Length | 32" |
| Choke Configuration | Invector-Plus Midas |
| Capacity | 1 |
| Stock Finish Group | Brown |
| Chamber | 2.75" |
| FireArm | yes |
| Sights | HiViz Pro-Comp |
| Chokes Included | F,IM,M |
| OAL | 49" |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Weight Range | 9 lbs to 9.99 lbs |
| Stock Description | Fixed Graco Pro Fit Adjustable Buttplate & Comb |
| Weight | 9.40 lbs |
| Barrel Description | 32" Back-Bored Ported Vent Rib |
| UPC | 023614735243 |
| MPN | 017087402 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.