The Plantation Series side-by-side shotgun features a precision trigger plate mechanisms with cosmetic side plates, beautifully finished and engraved receivers, and premium grade, hand-fitted Turkish walnut stocks and fore-ends. This is truly a shotgun that will meet the needs of the most demanding sportsman. It features a receiver with a true bone-charcoal case hardening, accented by hand-engraved English scroll.
Dickinson 202P Plantation 20 Gauge with 28″ Black Barrel, 3″ Chamber, 2rd Capacity, Color Case Hardened Metal Finish, Oil Turkish Walnut Stock & Double Trigger Right Hand (Full Size)
$2,146.99
Out of stock
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 13.00 × 4.00 in |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Trigger | Double |
| Barrel Description | Side-By-Side |
| Sights | Brass Bead Front |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Steel |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Chamber | 3" |
| Stock Description | Turkish Walnut |
| OAL | 46" |
| Weight | 6.30 lbs |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Metal Finish Group | Color Case Hardened |
| UPC | 791154362686 |
| MPN | 202P |
| Brand | Breda/Dickinson |






Reviews
There are no reviews yet.