Fiocchi Heritage ammunition is built from Old World craftsmanship with the understanding that historical curiosities and proven age-old designs still have a place in the modern era.
Fiocchi 9X21 Heritage 9x21mmIMI 123gr Full Metal Jacket Truncated Cone 50 Per Box/20 Case
$29.99
39 in stock
| Weight | 1.4500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.60 × 2.30 × 0.90 in |
| Bullet Type | Full Metal Jacket Truncated Cone |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| Boxes Per Case | 20 |
| Rounds Per Box | 50 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Caliber | 9x21mm IMI |
| Muzzle Energy | 407 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 1220 fps |
| Bullet Weight | 123 gr |
| UPC | 762344067520 |
| MPN | 9X21 |
| Brand | Fiocchi |






Reviews
There are no reviews yet.