The Renegade features heat sink barrel nut, Dictator 9-position adjustable gas block, with straight gas tube, and a nitride heat treated barrel. Its receiver is completely ambidextrous and includes a flat 3.5lb match grade trigger with KNS Precision anti-walk pins. The upper receiver is held within an Ultimate Bolt Carrier Group. NP3 coated for maximum protection & reliability, integrated gas key (no screws required) and the POF-USA Roller Cam Pin upgrade installed from the factory.
Patriot Ordnance Factory 01165 Renegade + *CA Compliant 5.56x45mm NATO 16.50″ 10+1 Black Hard Coat Anodized Rec 14.50″ M-Lok Black Nitride Barrel 6 Position MFT Stock Black Polymer MFT Grip
$1,599.99
2 in stock
| Weight | 9.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.00 × 8.50 × 3.50 in |
| Twist | 1:8" |
| Sights | Optic Ready |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| OAL | 34" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Trigger | Match Grade |
| Stock Description | 6 Position MFT |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight | 6.40 lbs |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Hand | Right |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Safety | Lever |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 847313011657 |
| MPN | 01165 |
| Brand | Patriot Ordnance Factory |






Reviews
There are no reviews yet.