Charles Daly’s 301 pump-action shotgun is the definition of reliability. It has a aluminum receiver with a steel barrel, single trigger, vent rib, and brass bead front sight.
Charles Daly 930330 301 12 Gauge 3″ 4+1 28″ Vent Rib Barrel, Flat Dark Earth Barrel/Receiver, Woodland Camo Synthetic Stock & Forend, Includes 3 Choke Tubes
$252.99
Out of stock
| Weight | 8.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.50 × 8.20 × 3.00 in |
| Weight | 7.05 lbs |
| Gauge | 12 Gauge |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length | 28" |
| Trigger | Single |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| OAL | 48.38" |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Choke |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| UPC | 8053800945035 |
| MPN | 930330 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.