Federal Premium Buckshot uses copper-plated pellets to produce tight patterns and great downrange energy. It also puts more hits on target for impressive stopping power on predators, hogs and deer.
Federal P108F00 Premium Buckshot 10Gauge 3.50″ 18Pellets 2 1/4oz 00BuckShot 5 Per Box/50 Case
$7.99
2000 in stock
| Weight | 0.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.40 × 3.30 × 1.00 in |
| Shot Type | Medium Game |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Size | 00 Buck |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 2 1/4 oz |
| Length | 3.50" |
| Hull Material | High |
| Gauge | 10 Gauge |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| Muzzle Velocity | 1100 fps |
| UPC | 029465028343 |
| MPN | P108F00 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.