Henry Homesteader 9mm with SIG/S&W magazine well adapter. Featuring fixed American Walnut stock; 2-piece pistol grip; rubber buttplate; top mounted thumb switch; ambidextrous bolt handle; threaded, drilled and tapped steel barrel; accepts Weaver63B scope mount. Includes swivel studs, 5rd and 10rd Henry magazines, SIG/S&W magazine well adapter included (SIG/S&W magazines not included).
Henry H027H9S Homesteader w/Sig/S&W Mag Well Adapter 9mm Luger 10+1 16.37″ Blued Steel Threaded Barrel, Black Anodized Aluminum Drilled & Tapped Receiver, American Walnut Wood Fixed, Ambidextrous
$804.99
37 in stock
| Weight | 8.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.40 × 6.60 × 2.20 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| OAL | 35.75" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Safety | Thumb |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Finish | American Walnut |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight | 6.60 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Grips | 2-Piece |
| Barrel Length | 16.37" |
| Stock Material | Wood |
| UPC | 619835020031 |
| MPN | H027H9S |
| Brand | Henry |






Reviews
There are no reviews yet.