Just like the MFour-22 rifle, the Chiappa M4-22 Upper Receiver Kit takes advantage of AR platform dimensions and geometry. These upper receivers will fit on any MIL-SPEC lower receiver to create a .22LR rifle perfect for plinking or training. Includes 2-28 Round Magazines.
Chiappa Firearms 500093 M4-22 Gen II Pro Upper 22 LR 16″ Steel Barrel, Matte Black Polymer Receiver, 7.80″ Quad Picatinny Rail For Use With Mil-Spec Lower Receivers Includes 2 28rd Magazines
$256.99
Out of stock
| Weight | 6.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.60 × 10.30 × 3.50 in |
| Sights | Optic Ready |
| FireArm | No |
| Handguard Finish | Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Finish | Black Parkerized |
| Receiver Finish | Matte Black |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Heavy Contour |
| Receiver Description | A3 Polymer |
| Handguards | 7.80" Quad Picatinny Rail |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 8053670710047 |
| MPN | 500093 |
| Brand | Chiappa Firearms |






Reviews
There are no reviews yet.