Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus Defender 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations. This Defender 856 comes with night sights and special Hogue Rubber grips.
Taurus 285639NS 856 Defender 38 Special +P Caliber with 3″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall Matte Finish Stainless Steel, Finger Grooved Black Hogue Rubber Grip & Night Front Sight
$396.99
Out of stock
| Weight | 2.0900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.70 × 6.10 × 1.90 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight | 23.52 oz |
| OAL | 7.50" |
| FireArm | yes |
| Grips | Finger Grooved Black Hogue Rubber |
| Sights | Night Front, Fixed Rear |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Frame Size | Small |
| UPC | 725327933854 |
| MPN | 2-85639NS |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.