The Sport Tek shotgun features a Turkish walnut stock with an adjustable cheekpiece, chrome-lined barrel a with wide raised vent rib, and 5 extended choke tubes.
Pointer KIRSTS512Y Sport Tek Youth 12 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ O/U Barrel, Black Metal Finish, Turkish Walnut Stock, Right Hand Includes 5 Chokes
$713.99
Out of stock
| Weight | 9.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.50 × 9.20 × 2.70 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Chokes Included | 5 |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 2rd |
| Hand | Right Hand |
| Chamber | 3" |
| Action | Break Open |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 682146302851 |
| MPN | KIRSTS512Y |
| Brand | Pointer |






Reviews
There are no reviews yet.