The BT-99 Max is made to elevate your trap game to the next level, and look good while doing it. The BT-99 Max features maximum grade materials including Midas Grade choke tubes and gloss oil finished AAAA Grade maple for the stock and forearm. Adjustability for fit, comfort and reduction in recoil are also maximized with hardware from Graco. Other features adjustable, high-post rib offers POI adjustment from 50/50 to 100/0; Graco adjustable comb; adjustable GraCoil Recoil Reduction System increases comfort with Pachmayr Decelerator XLT recoil pad and offers length of pull adjustment; Graco butt plate adjusts angle and location; HiViz Pro Comp fiber-optic front sight with mid bead. Includes three extended Midas Grade choke tubes.
Browning 017092401 BT-99 Max Full Size 12 Gauge Single Shot 2.75″ 1 Shot 34″ Polished Blued Adjustable Vent Rib Barrel, Blued Steel Receiver, Adjustable Gloss AAAA Maple Wood Stock
$5,759.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Choke Configuration | Invector-Plus Midas |
| Capacity | 1 Shot |
| Action | Single Shot |
| Stock Finish Group | Brown |
| OAL | 51" |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Length | 34" |
| Stock Description | Adjustable |
| FireArm | yes |
| Sights | HiViz FO Front w/Mid Bead |
| Barrel Length Range | 34" to 34.99" |
| Chokes Included | F,IM,M |
| Barrel Description | Adjustable Vent Rib |
| Weight | 9.50 lbs |
| Weight Range | 9 lbs to 9.99 lbs |
| UPC | 023614858959 |
| MPN | 017092401 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.