The single action 1873 is a timeless handgun and a symbol of the American West. The Chiappa SAA 1873 series captures the spirit and allure of these fine revolvers. Chambered in easy to shoot, readily accessible rimfire cartridges the SAA 1873 is an excellent single action revolver. It is ideal for plinking, target practicing and even small game hunting.
Chiappa Firearms CF340261 SAA 1873 Medium Frame 17 HMR 6 Shot, 4.75″ Blued Steel Barrel, Blued Steel Frame, Blued Cylinder, Black Plastic Grip, Exposed Hammer
$168.99
Out of stock
| Weight | 2.5350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.80 × 5.90 × 2.00 in |
| Frame Size | Medium |
| OAL | 16.90" |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Weight | 44.80 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Frame Description | Blued Steel |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Action | SAO |
| Caliber | 17 HMR |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Length | 4.75" |
| Sights | Fixed Front |
| Grips | Black Plastic |
| UPC | 8053670717022 |
| MPN | CF340261 |
| Brand | Chiappa Firearms |






Reviews
There are no reviews yet.