Advanced production technologies and skilled personnel assure a wide versatility and interchangeability for all parts and components of SLX 600.
F.A.I.R. FRSLX600BL1628 SLX 600 16 Gauge 2.75″ 2rd 28″ O/U, Black Barrel/Gold Inlay Engraved Rec, Walnut Furniture, Fiber Optic Sight, Technichoke XP50 Chokes
$1,898.99
Out of stock
| Weight | 8.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.50 × 9.30 × 3.20 in |
| Weight | 6.18 lbs |
| Barrel Length | 28" |
| Trigger | Single-Stage |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Safety | Tang |
| Gauge | 16 Gauge |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Choke Configuration | TechniCoke |
| UPC | 8057829612916 |
| MPN | FRSLX600BL1628 |






Reviews
There are no reviews yet.