Double X Buckshot provides ultimate high-velocity, knock-down performance in the field. With copper plated hard buckshot for long-range performance, Double X has been trusted by generations of hunters who demand quality and consistency.
Winchester Ammo SB1200 Double X High Velocity 12Gauge 2.75″ 9Pellets 00Buck Shot 5 Per Box/50 Case
$15.99
Out of stock
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 2.60 × 1.10 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Size | 00 Buck |
| Muzzle Velocity | 1450 fps |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 9 Pellets |
| Shot Type | Buffered |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| UPC | 020892017344 |
| MPN | SB1200 |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.