Dickinson’s Green Wing shotgun features a vent rib barrel with Mobile choke tubes and bead front sight, wood stock, and single trigger.
Dickinson LLC GW12B26P Green Wing 12 Gauge 2rd 3″ 26″ Vent Rib Barrel, Engraved Steel Receiver, Matte Black Metal Finish, Bead Front Sight, Wood Stock & Ejector
$601.99
Out of stock
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 9.00 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Trigger | Single-Stage |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Safety | Tang |
| Barrel Length | 26" |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Sights | Bead |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Chamber | 3" |
| Weight | 6.83 lbs |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| UPC | 687748693116 |
| MPN | GW12B26P |
| Brand | Breda/Dickinson |






Reviews
There are no reviews yet.