The Weatherby 18i series of semi-automatic shotguns are built on the proven inertia system, that provides reliable cycling on an evenly-weighted gun. Designed and built for shooters that require superior reliability with high volume shooting, the single piece receiver is precision machined from billet aluminum for strength and simplicity. The premium engineering and material composition will provide consistent performance in the harshest of environments. The safety is conveniently located behind the trigger with a positive red ring for visible confirmation when in the “ready to shoot” position. Five choke tubes and a true choke tube wrench are all included and contained in a small plastic case.
Weatherby ID22026MAG 18i Deluxe Full Size 20 Gauge Semi-Auto 3″ 4+1 26″ Black Vent Rib Barrel, Engraved Nickel Aluminum Receiver, Fixed Matte Walnut Stock, Right Hand
$1,934.99
Out of stock
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.50 × 7.50 × 3.00 in |
| OAL | 47.50" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Chokes Included | F,I,IC,IM,M |
| Sights | LPA Fiber Optic Front |
| Receiver Description | Engraved |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Weight | 6 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Action | Semi-Auto |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 747115436644 |
| MPN | ID22026MAG |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.