The Citori Gran Lightning’s Grade V/VI walnut and detailed gold-accented engraving set the Gran Lightning apart from all other Citori Lightning variants. The rounded pistol grip allows the shooter to position his hand at the same, solid place for each shot, thus offering better control for fast-flying waterfowl, upland game, sporting clays or skeet. Matching the rounded pistol grip is the forearm. Features intricate, broad coverage engraving; Inertia trigger; hammer ejectors and chrome chambers. Includes three Standard Invector choke tubes and flat wrench.
BRN 018117013 C GRAN LTNG BL 28-3 28
$3,599.99
Out of stock
| Weight | 9.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.60 × 10.00 × 3.50 in |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 28 Gauge |
| Choke Configuration | Invector Midas |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Capacity | 2rd |
| Trigger | Gold Plated |
| Receiver Description | Engraved w/Gold Accents |
| Sights | Ivory Bead Front/Mid-Bead Rear |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Description | w/Rounded Pistol Grip |
| Action | Break Open |
| Weight | 6.15 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Hand | Ambidextrous |
| Chamber | 3" |
| OAL | 45" |
| UPC | 023614857150 |
| MPN | 018117013 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.