Browning’s A5 shotgun is a recoil-operated autoloader built to be reliable, fast cycling, and soft shooting. The Kinematic Drive is ultra-reliable and harnesses recoil energy which converts into the mechanical motion needed to operate the action. Built from lightweight aluminum alloy, the humpback receiver melds seamlessly with the rib to extend your sight plane. The barrel has a lightweight profile, ventilated rib, fiber-optic front site, and three Invector-DS choke tubes. Its stock features an Inflex recoil pad, textured gripping surface, and a pistol grip. The A5 also has a Vector Pro forcing cone. This 12 gauge model has a 28″ barrel with a 3.5″ chamber and an all-over Mossy Oak Bottomland camo finish.
Browning 0118252004 A5 12 Gauge 28″ Barrel 3.5″ 4+1, Full Coverage Mossy Oak Bottomland, Textured Synthetic Stock With Closed Radius Pistol Grip
$1,919.99
Out of stock
| Weight | 15.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 11.60 × 3.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length | 28" |
| Choke Configuration | Invector-DS Flush |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Metal Finish Group | Natural Camouflage |
| Chamber | 3.5" |
| Capacity | 4+1 |
| Trigger | Gold Plated |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Description | Humpback |
| Weight | 7.50 lbs |
| Hand | Right |
| OAL | 49.63" |
| Sights | HiViz Pro Comp Front/Ivory Mid Bead Rear |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Barrel Description | 28" Back-Bored Vent Rib |
| UPC | 023614042457 |
| MPN | 0118252004 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.