The B525 Game One is fitted during production to such a high-performance level, making each shotgun truly unique. Fitting important parts (barrel, action frame, forend) is done by hand using traditional methods, using red ochre, so as to make the Browning B525 the reference in shotguns. Featuring a 20-gauge over-and-under shotgun with a back bored, 6mm vent rib barrel; Invector Plus choke; Inflex recoil pad and gray engraved w/game scene receiver. Includes gun lock, choke key, auto safety parts and Invector Plus flush chokes- full, improved cylinder, improved modified and modified.
Browning 018043912 B525 Citori 410 Gauge Break Open 3″ 2rd 30″ Gloss Blued Over/Under Vent Rib Barrel, Gray Engraved Steel Receiver, Fixed Grade II Turkish Walnut Stock, Right Hand
$2,077.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Weight | 7.05 lbs |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Stock Finish Group | Brown |
| FireArm | yes |
| Sights | White Bead Front |
| Safety | Tang |
| Capacity | 2rd |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Gauge | 410 Gauge |
| Barrel Length | 30" |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Action | Break Open |
| UPC | 634957372080 |
| MPN | 018043912 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.