The Earl is a five-shot, single action 1860 styled mini-revolver chambered in .22 Magnum. With its faux loading lever (which secures the cylinder pin), The Earl resembles a percussion revolver common in the Old West. With its heavy octagonal barrel, top strap channel and bead front sight, the Earl could become your favorite plinker. This model comes with a 22 LR conversion cylinder which is a special, longer .22 LR cylinder that will fit in the .22 Magnum frame. *CA Compliant.
North American Arms 18604C 1860 The Earl *CA Compliant 22 LR or 22 WMR 5rd 4″ Barrel, Overall Stainless Steel Finish & Rosewood Boot Grip Includes Cylinder
$426.99
Out of stock
| Weight | 2.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 7.00 × 2.50 in |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Barrel Length | 4" |
| Barrel Finish | Stainless |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5rd |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | SAO |
| Weight | 8.90 oz |
| Sights | Post Front |
| Grips | Rosewood Boot |
| OAL | 7.75" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Includes | Cylinder |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| Frame Size | Small |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 744253001994 |
| MPN | 18604C |
| Brand | NAA |






Reviews
There are no reviews yet.