Sellier & Bellot buckshot is ideal for hunting, taking kids hunting or home defense.
Sellier & Bellot SB12BSF Hunting 12Gauge 2.75″ 12Pellets 1 1/8oz 1Buck Shot 25 Box/10 Case
$12.99
7 in stock
| Weight | 2.4500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.40 × 4.30 × 2.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Shot Size | 1 Buck |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Ounces | 1 1/8 oz |
| Muzzle Velocity | 1214 fps |
| UPC | 754908533169 |
| MPN | SB12BSF |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.