The Overland EELL is Bettinsolis wonderful sporting shotgun, that kicks above its weight in terms of value. This is a full size example, chambered in 12 gauge with 28″ barrel and a fixed stock.
Bettinsoli USA BOLL122822 Overland EELL 12 Gauge 3″ 2 28″ Blued 28″ Vent Rib Barrel, Fixed Hand Oiled Turkish Walnut Stock Ambidextrous
$3,749.99
Out of stock
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.50 × 11.00 × 3.20 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| OAL | 44.90" |
| FireArm | yes |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Description | Fixed Hand Oiled Turkish Walnut |
| Chokes Included | 8 |
| Weight | 6.29 lbs |
| Chamber | 3" |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Receiver Description | Engraved Stainless |
| UPC | 968520112286 |
| MPN | BOLL122822 |
| Brand | SUPPRESS TEC LLC |






Reviews
There are no reviews yet.